Rekreační areál Wodolenka

 

 

Společenská budova o zastavěné ploše 797 m2

Historická vila Kateřina z 19. století

Budova bývalých lázní o zastavěné ploše 369 m2

8 ubytovacích chatek

26.657 m2 plocha pozemků

Popis nemovitosti

Exkluzivně Vám nabízíme k prodeji rekreační areál Wodolenka, který se nachází na šumavském kopci Svatobor, v obci Hrádek, okr. Klatovy.

Na pozemcích o výměře 26.657 m2 je k dispozici několik staveb, které v současné chvíli zajištují ubytování pro cca 30 hostů. Jedná se o historickou dvoupatrovou vilu Kateřina (původně Bohumil) z 19. století, společenskou dvoupodlažní budovu, budovu bývalých lázní ke kompletní rekonstrukci a 8 ubytovacích chatek. Dále je v tomto areálu umělá kamenná vodní nádrž, fotbalové hřiště a naprosto největší senzací tohoto kouzelného místa je vlastní pramen minerální vody (Wodolenka), který má mít údajně léčivé účinky. Ty se zde datují již od 17. století. Historické prameny tohoto překrásného areálu v šumavských lesích sahají až do začátku 11. století, kdy byl kopec Svatobor využíván k pohanským obřadům. Celé místo je protkáno řadou pověstí a do dnešního dne láká bezpočet turistů a obyvatel z blízkého okolí.

Krásná vila z 19. století po rozsáhlé rekonstrukci, v minulosti sloužila jako letní sídlo baronky Antonie Sturmfederové, která v tomto areálu provozovala vodoléčebné lázně. Zastavěná plocha vily je 117 m2 a nabízí dvě nadzemní podlaží a podkrovní prostory. V přízemí nalezneme dva obytné pokoje (pracovnu a ložnici), kuchyňku, koupelnu s vanou a samostatnou toaletu. V prvním patře jsou k dispozici dva obytné apartmány, přičemž každý z nich má dvě místnosti a koupelna se sprchovým koutem a toaletou na chodbě, a místnost s balkónem sloužící jako technické zázemí. V podkroví, které je v původním stavu, jsou k dispozici další 2 pokoje (původně pokoje pro služebnictvo). Dominantou této budovy je balkón s krásným výhledem na okolní krajinu. Přízemí vily je postaveno z kamene, druhé podlaží a podkroví dřevostavba. Přízemí vytápěno kamny na tuhá paliva, přímotopy a podlahovým vytápěním, první patro akumulačními kamny a koupelna el. podlahovým topením topným žebříkem. Elektrický proud 400V s příkonem hl. jističe 3x200A, voda je přivedena ze zásobníku pitné vody z vlastního pramene, ohřev zajištěn bojlery. Kanalizace je zde řešena ČOV – nachází se na pozemku 392/4 s odtokem vyčištěné vody do potoka.

Společenská budova o zastavěné ploše 757 m2 stojí na svažitém pozemku a má k dispozici dvě nadzemní podlaží zasazené do svahu. Dům s železobetonovou konstrukcí, ve spodní části cihlový, byl postaven OSP Klatovy v letech 1978-1980. V prvním nadzemním podlaží se nachází dvoupokojový byt o výměře cca 90 m2 se samostatným vstupem, garáž pro nejméně dvě vozidla, několik skladových místností, dílna a sociální zázemí (sprcha s toaletou). Druhé nadzemní podlaží je řešeno jako 2 prostorné sály (jídelna o výměře 137 m2 a herna 140 m2), kuchyně se skladem potravin o výměře 106 m2, jeden 2 lůžkový pokoj s předsíní, a sociální zázemí pro rekreanty z chatek – dámské a pánské toalety, kuchyňka a sprchy. Budova má pro druhé podlaží dva samostatné vstupy – jeden do společenských sálů a druhý do sociálního zázemí pro hosty z chatek. Obě podlaží navíc propojuje jídelní výtah. Odpad z kuchyně je sveden do lapolu a s ostatním odpadem ze všech budov odchází do ČOV (kapacita pro cca 100 osob). Ohřev vody v kuchyni zajištěn el. průtokovým ohřívačem, ve zbytku domu dvěma el. bojlery s obsahem 180 l. Vytápění v celém prvním podlaží je zajištěno krbovými kamny s výměníkem, řídící jednotkou se zálohovým zdrojem, svedeným do ústředního topení. Sály v druhém podlaží vytápěny kamny na dřevo o délce polen 1 m a akumulačními kamny.

Vyklizená budova bývalých lázní je v původním stavu, určená ke kompletní rekonstrukci. Její zastavěná plocha je 369 m2 a má k dispozici dvě nadzemní podlaží a půdu. Konstrukce budovy je kamenná v kombinaci s cihlou. Dvojitá střecha – dřevěná konstrukce s původním dřevěným šindelem přikrytá šablonami.

Sedm dřevěných chatek o výměře cca 15 m2 v současné chvíli nabízí ubytování pro 2-3 osoby na jednu chatku. Osmá a zároveň největší chata (srub) s terasou, která nedávno prošla rekonstrukcí, má kapacitu 5 osob.  Do budoucna se dá kapacita lůžek ve všech chatkách navýšit. Do všech je přivedena elektřina, vytápění zajištěno elektrickými přímotopy. Odpady zde nejsou žádné, ubytovaní rekreanti využívají sociální zázemí ve společenské budově čp. 24.

Pár metrů od vývěru pramene Wodolenka se nachází první, betonový zásobník pitné vody. Z tohoto zásobníku je voda svedena do vily a společenské budovy. Na vlastním pozemku č. 378/1 se nachází druhý podzemní, železný zásobník pitné vody ze studny na sousedním pozemku parc. č. 392/3 – čerpání vody a údržba této studny je zajištěna věcným břemenem.  Třetí a zároveň poslední zásobník pitné a dešťové vody se nachází na pozemku parc. č. 392/7, který napájí vodní nadrž. Za chatou č. 4 na pozemku parc. č. 392/4 se dále nachází jímka, do které odchází odpad z budovy bývalých lázní. V celém areálu je k dispozici elektrický příkon 3x200A, internetové připojení satelitem s rychlostí 40 MB/s.

Umělá, kamenná vodní nádrž je napájena přepadem z pramene Wodolenka a dešťovou vodou. Nejen že dodává místu příjemnou atmosféru, ale navíc slouží i jako požární nádrž pro celý objekt.

Nízké měsíční náklady – při plném obsazení areálu hosty (26 lůžek) činí záloha na elektřinu cca 4.000,-/měs. Obecní příjezdová komunikace i vlastní neupravená, přírodní příjezdová cesta v dobrém stavu. V současné době je areál zpřístupněn pro hosty pouze v sezoně od dubna do října, zbytek měsíců je areál využíván pouze rekreačně majitelem objektu k údržbě a opravám.

Nejbližší město s kompletní občanskou vybaveností a dopravní dostupností je Sušice, vzdálená 7 km od areálu Wodolenka, částečná občanská vybavenost a autobusové spoje také v obci Hrádek (necelé 4 km od areálu).

Nezmeškejte tuto jedinečnou investiční příležitost a domluvte si prohlídku ještě dnes.

Videoprohlídka

Fotogalerie

3D Scan

Projděte si z pohodlí domova některé části areálu:

 

Vila Kateřina (nutno kliknout na odkaz níže)

https://my.matterport.com/show/?m=sz9mmXbXKML

 

Společenská budova

https://my.matterport.com/show/?m=rnHak67aU4W

 

Chatky

https://my.matterport.com/show/?m=cET69WGKNfu

 

Srub

https://my.matterport.com/show/?m=Z1NmRfbLCUv

 

Historie

Vůbec první písemná zmínka o prameni minerální vody Wodolenka, pochází od Vojtěcha Chanovského, který píše v latinském spise „Šlépěje nábožnosti české“, o Vodolenské studánce a o jejích léčivých účincích.

„Čtvrt míle od města Sušice směrem ke slunce západu je vysoká hora a les zvaný Svatobor, tam se nachází pramen na vodu velmi bohatý, ke kterému z různých důvodů lidé se ubírají, aby tu své oči umyli a se vykoupali a vše v posvátné úctě a sem také svatá procesí vedli. Původ tohoto pramene jest následující, jak jsme zpravováni. Jedna pamětihodná
panna nemocná byla k smrti, vyhledala tedy své přátele, aby po její smrti její tělo na vůz naloženo bylo a dva bílí voli zapřaženi, kteří i s vozem bez průvodčího na místo dojeli, a ona tam pohřbena a kde do dnešních dnů jako znamení jejího hrobu, pramen vytryskl. Tento pramen Wodolenka se nazývá“ tak zní první zmínka o prameni od Vojtěcha Chanovského, z roku 1659.

Od nepaměti lidé přicházeli k pramenům a studánkám čisté vody, jimž byla připisována zázračná uzdravení. V takových místech potom někdy na přechodnou dobu vyrostly malé lázně. V takových lázních se léčilo především vodou, jejím
popíjením, uklidňujícími koupelemi, nebo zábaly. Jedněmi z takových malých lázní byly právě tyto lázně, které vděčí za svůj vznik pohanské kněžce Vodolence, dceři zakladatele města Klatovy, která předpověděla svůj skon a poručila, aby byla pochována na místě, kde zastaví pohřební vůz tažený bílými voly. Stalo se tak na svazích Svatoboru a pověst praví, že na místě Vodolenčina hrobu (který byl později zničen křesťany), brzy vytryskl pramen zázračné vody.

Podle některých dochovaných pramenů fungovaly lázně Wodolenka již od poloviny 18. století. Jiné jejich vznik kladou až k 19. století, kdy mecenáši lázní byla rodina barona Sturmfedera. S nákladnými úpravami lázní započala v roce 1853 zejména Baronka Antonie Sturmfedrová, která si zde nechala vystavit i své vlastní letní sídlo. Dokonce se z roku 1883 zachovala nabídka služeb i s ceníkem lázní – nabízely pět kabin s 10 vanami a 10ti lůžky ve čtyřech pokojích, přičemž cena za jedno lůžko se pohybovala v rozmezí 20 – 30 krejcarů denně.

V té době se lázně staly důležitým střediskem kulturního života na Sušicku, které na toto překrásné místo lákaly i mnoho známých osobností – mezi ty neznámější patří spisovatel Ivan Klicpera, spisovatel František Pravda, a jednoho večera roku 1867 byl do lázní přilákán hudební skladatel Bedřich Smetana.

„Ten den, byl to čtvrtek, se pod Svatoborem dobře bavila skupina sušických studentů. Když zjistili, jak vzácný host mezi ně zavítal, nejdříve se trochu ostýchali, ale posléze veselým vyprávěním a několika žertovnými písněmi ostych
ztratili. Záhy se osmělili požádat mistra, aby jim zahrál k tanci. Rozveselený Smetana sedl ke klavíru a hrál jednu polku za druhou, prokládal je valčíky i mazurkou. Smetana ještě po letech v dopisu vzpomínal, jak tenkrát v náručí sušických dívek protančil celou noc.“

V roce 1868 byl ze Svatoboru vybrán jeden ze základních kamenů Národního divadla. Budova lázní byla jako hostinec v provozu ještě několik let po druhé světové válce. Po uzavření hostince několik roků areál pustl, na počátku 60. let 20. století se počalo s budováním dětského tábora, kterým za ta léta prošly tisíce dětí.

 

 

 

Cena

 

30.000.000,- 

 

včetně provize RK a právních služeb

Kontaktní formulář